NovinkyVíte, že za recyklaci starých pneumatik nemusíte platit. Jde...

Víte, že za recyklaci starých pneumatik nemusíte platit. Jde to i zdarma

-

S koupí nových pneumatik je neúprosně spjata povinnost zbavit se těch starých, ale nebojte se. Náklady na likvidaci ojetých pneumatik jsou připočítané už v nákupní ceně, takže vás to na konci jejich života už nic nestojí, když víte kam s nimi. Možností, jak s nimi naložit, je mnohem víc. Seznamte se se všemi a vyberte si tu pravou.

Kdy je potřeba pneumatiky vyměnit

Klíčovým faktorem pro výměnu pneumatik je hloubka vzorku, která je stanovená zákonem. U letních pneu je minimální hloubka dezénu 1,6 mm, u zimních a celoročních je 4 mm. Skútry a motocykly do 50 cm³ musí mít vzorek hluboký minimálně 1,0 mm. Za jízdu na sjetých pneu  nejenže hrozí tučná pokuta, ale i jejich jízdní vlastnosti jsou mnohem horší.

Jak spolehlivě vybrat nové obutí

Pokud se životnost vašich pneu blíží ke konci, poohlédněte se po nových. Nejspolehlivější cesta, jak při nákupu neprohloupit, je vybírat podle výsledků nezávislých testů pneumatik. Díky nimž si můžete pořídit kvalitní obutí za příznivou cenu. V dlouhodobém horizontu vás chytrá koupě vyjde lépe než nejlevnější pneu ze supermarketu.

Zpětný odběr zdarma

Prodejny pneumatik, autoservisy, pneuservisy a všechna místa, která uvádí na český trh pneumatiky, mají povinnost zdarma nabídnout jejich zpětný odběr a to bez ohledu na to, jestli si v daném místě (ne)koupíte nové obutí. Likvidace ojetých pneu je připočtena už v nákupní ceně. Pneumatiky musí být bez ráfků a chemického znečištění. Rozpůlené pneu se zeleným nátěrem, které léta sloužily jako zahradní obrubník, vám do zpětného odběru nevezmou.

Sběrná střediska berou staré pneu za poplatek

Pneumatiky za drobný poplatek odebírají i některá sběrná střediska odpadu. Odložení jedné ojeté pneu bez disku vás vyjde přibližně na 30 Kč. Pokud se potřebujete spolu s pneumatikami zbavit i starých alu disků, zaplatíte za to přibližně dvojnásobek. Před tím než vyrazíte do sběrného střediska, zjistěte si, jestli tam staré pneu berou.

Co se děje s ojetými pneumatikami

Použité pneumatiky, které skončí ve zpětném odběru nebo ve sběrném dvoře, se rozloží na gumový granulát, textil a ocelové kordy. Pryž se používá na výrobu hřišť, běžeckých drah a jiných sportovišť. Textilní část poslouží jako izolace. Materiál ze starých pneumatik najde nové využití a je zase užitečný na rozdíl od pneumatik pohozených někde u cesty.

Recyklace starých pneumatikVdechněte ojetým pneumatikám nový život

Ojeté pneumatiky nemusíte nutně likvidovat. Dají se využít i jako materiál pro kreativní tvorbu. Vyrobíte z nich zajímavé houpačky, prolézačky, pelíšky pro domácí mazlíčky, květináče, nábytek, dekorace na zahradu a spousty dalších vychytávek. Zapojte fantazii a najděte starým pneumatikám nové využití.

Za ekologickou likvidaci pneumatik už jste zaplatili, tak to využijte a naložte s nimi správně. A nedovolte, aby vaše staré pneumatiky skončily v ohni nebo na lesní skládce.

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Půjčovna sportovních aut: dokonalý dárek pro vašeho miláčka!

Cože, to mu mám koupit vozový park, aby měl vlastní půjčovnu? Né! Tak jsme to nemysleli přece. Nechceme, aby...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...
- Advertisement -spot_img

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...

Doplňky do automobilů

Možností, jak vylepšit váš automobil, je mnoho. A doplňků k automobilu ještě víc. Existují doplňky, které rozzáří a podtrhnou karoserii...

Půjčovna sportovních aut: dokonalý dárek pro vašeho miláčka!

Cože, to mu mám koupit vozový park, aby měl...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými...