AutoDesire

Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955


Již v roce 1955 představila automobilka Mercedes-Benz jeden z nejkrásnějších vozů automobilové historie – sportovně laděné kupé Mercedes-Benz 300 SLR.

Dodnes je na mnoha vozech této automobilky vídět znaky právě z toho automobilu. Tolik typická je především maska vozu, která se stále využívá například u modelu SLS. Již tehdy také byly řešeny dveře s horizontálním otvíráním, které jsou dodnes používány. 300 SLR byl založen na modelu SL, který byl představen ještě o jeden rok dříve.

Neuvěřitelná je i hmotnost, která byla snížena na necelých osmset kilogramů díky šasi z magnesia a dalších odlehčených materiálů. Motor o obsahu necelých dvou a půl litru dodával vozu výkon necelých tří set koňských sil a točivý moment něco přes třista newtonmetrů.

Jako sportovní a především pak závodní automobil bylo SLR velice úspěšné, když dokázalo vyhrát několik desítek závodů. Hned první rok po uvedení vyhrál Mercedes-Benz 300 SLR šampionát sportovních automobilů, několikrát se také účastnil závodů v Le Mans. Právě na tomto závodě v roce 1955 nechal Mercedes-Benz 300 SLR krvavou stopu, když s závodníkem Pierrem Laveghem skončil mezi diváky. Sto diváků bylo při tom usmrceno, dalších sto zraněno.

I přes tento incident zůstává Mercedes-Benz 300 SLR v srdci mnohých automobilových fanatiků a fanoušků, a to nejen díky jeho krásnému vzhledu.

Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955


Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt