V roce 1994, se na světové scéně supersportovních automobilů, jako blesk z čistého nebe zjevil Lotus Elise. Malé, dvoumístné „žihadlo“ uchvátilo každého pro svůj design, za kterým stáli Julian Thomson a Richard Rackham. To ovšem nebylo jediné eso v rukávu Lotusu.

Zakladatelem automobilky Lotus, Colin Chapman, je znám svým citátem: „Když chceš zrychlit na rovinkách, přidej výkon. Když snížíš váhu, zrychlíš všude. A právě touto filozofií se řídí i Elise. Se svými 118 koňskými silami nikdy nepatřil mezi nejsilnější vozy. Ale hmotnost čítající pouhých 725 kilogramů vyvažuje pomyslné váhy „výkon x váha“.

Samozřejmě netrvalo dlouho a po Elise začaly sahat amatérské i profesionální závodní týmy. Elise se díky své oblíbenosti dočkal i vlastní závodní kategorie s názvem Elise Cup.

Pro letošní rok si pro nás britští konstruktéři Lotusu připravili lahůdku s názvem Lotus Elise S Cup. Jedná se o snahu přenést závodní technologii a hlavně vzrušení ze závodního vozu do běžného provozu. Na první pohled se může zdát, že jde stále o stejný Elise, který známe již od roku 1994. Což je v podstatě pravda – design současného Elise se nikdy výrazněji nezměnil. Mnoho lidí může namítat, že je to stálé opakování. To je sice pravda, ale podívejme se například na Aston Martin, Bentley nebo Porsche. Již po několik generací takřka identický vhled a při tom je každé jednotlivé auto skvostem.

Pokud se ovšem na Elise S Cup podíváme detailněji, najdeme zde výrazná odlišení od civilní verze. Výrazný přední spliter, zadní difuzor a masivní křídlo budou vaši pozornost přitahovat jako magnet. Základní výbava obsahující ochranou klec a závodní sedadla homologována FIA pak mluví sama za sebe.

Pohonná jednotka pod kapotou o velikosti 1.8 litru se svými 217 koňmi, pravděpodobně nikoho příliš neoslní. To co vyvolá úžas je ten fakt, že pokud tento výkon přepočítáme v poměru hmotnost výkon, dostaneme výsledek o počtu 233 koňských sil na jednu tunu! Díky tomu zvládá Elise zrychlit z klidu na 100 km/h za 4.6 sekundy a pokračovat až na 225 km/h.

Lotus Elise S Cup lze již nyní objednat v dealerské síti. Pravděpodobně se nebude jednat o nejžádanější auto pro rodinné výlety do supermarketu, ale své zákazníky, kteří hledají zábavu na okruzích, při track days by si měl najít dle mého soudu celkem snadno.

Lotus Elise S Cupfront Zdroj: www.lotuscars.com
Lotus Elise S Cup back Zdroj: www.lotuscars.com

 

Předchozí článekHotovost bez prodeje? Jde to!
Další článek458 Italia se dočkalo syna se dvěma turby

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno