NovinkyJak opravit plastový nárazník svépomocí

Jak opravit plastový nárazník svépomocí

-

Poškodit si nárazník u vozu není nic složitého. Může to být neopatrné parkování, nebo drobný náraz a rázem dojde k promáčknutí plastového nárazníku . Je jasné, že drobné poškození jízdní vlastnosti a technický stav vozu tolik neovlivní, na druhou stranu jezdit se zdeformovaným nárazníkem není nic pěkného. Jak ho opravit svépomocí? Na to se společně podíváme. Důležité je vědět, co k tomu potřebujeme. Primárně by se měl využít zdroj tepla – jako například fén, ale mnohem lepší volbou je horkovzdušná pistole. Pokud jste domácím kutilem, jistě ji doma máte, jelikož ji lze využít k mnoha pracím.

Bez přípravných prací to nepůjde

Prvním krokem je nutnost zjistit, jak velký je rozsah poškození nárazníku, stejně jako je třeba zjistit i to, z čeho je vyrobený. Dnes většina automobilek používá ABS plasty, což je materiál, který svépomocí opravíte poměrně snadno. Samozřejmě v první fázi nezapomínejte na to, že by váš nárazník měl být dokonale čistý – měla by tedy být eliminována jakákoliv mastnota. Pokud jde o opravu případných promáčklin, není nutné jakýchkoliv dalších přípravných prací. Pokud jde naopak o opravu prasklin nebo trhlin, je třeba zjistit, jakým způsobem lze tuto trhlinu zacelit – svařováním nebo lepením.

Zahřívání je základ

Nyní už je třeba začít se zahříváním. Pokud jde o drobnou promáčklinu, může skutečně pomoci obyčejný fén, jehož teplo soustředíte na poškozené místo. Vlivem tepla dojde k tomu, že bude plast, ze kterého je nárazník vyroben, mnohem měkčí. Jakmile změkne, z vnitřní části se snažíte danou promáčklinu vytlačit lehkým poťukáváním proti směru promáčkliny (někdy se však může narovnat sám). Samozřejmě pokud budete používat horkovzdušnou pistoli, půjde vám to mnohem rychleji a jednodušeji. Někdo doporučuje vylít na nárazník i horkou vodu, ale neradi bychom doporučovali tento postup.

Pokud jde o opravu praskliny, horkovzdušná pistole by tu měla být naprostým základem . A jak postupovat? První krok je spojený s tím, že začnete ohřívat poškozený nárazník. Pokud plast začne měknout, začnete ohřívat i odstřižený proužek. A to velmi důkladně, až se plast začne rozpouštět – použijete ho následně jako lepící šňůru. Budete ho aplikovat do oblasti samotné praskliny, kde ho rozpustíte tak, aby jednoduše spojil dané poškození. Takto postupujete po celé délce daného poškození. A to až do chvíle, kdy je definitivně slepeno. Nyní ještě můžete danou celou plochu nahřát a v případě nějakých nedokonalostí vše upravit do finální podoby. Poté už stačí jenom počkat, až oprava definitivně vychladne a poté se pustíte do dalšího kroku.

Finální úprava

Je doporučováno počkat alespoň celý jeden den, a to z toho důvodu, aby se v plastu vytvořily nové vazby a došlo tak k tomu, že daná oprava bude skutečně maximálně pevná. Teprve poté může přijít na řadu finální fáze, spojená nejprve se začištěním. Nožem jednoduše odřízněte vše, co jakkoliv přečnívá. Následně si nezapomeňte vzít jemný brusný papír, který využijete k tomu, že místo opravy dokonale začistíte. V tuto chvíli už může přijít na řadu jenom lakování, které dá vašemu nárazníku opět dokonalý a původní vzhled.

Je jasné, že ne vždy je oprava nárazníku jednoduchá a ne vždy můžete mít po ruce potřebné pomůcky, nebo nemusíte mít vždy dostatek času na to, abyste vše zvládli tak, jak je potřeba. Pokud chcete mít jistotu kvalitní a rychlé opravy, je dobré navštívit profesionální pomoc. Díky ní bude váš nárazník vypadat opět jako nový a cena bude výrazně nižší, než když se rozhodnete pro koupi nového, nebo i použitého kusu. Více o správném profi postupu, včetně možnosti objednání najdete na webu United-C.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Půjčovna sportovních aut: dokonalý dárek pro vašeho miláčka!

Cože, to mu mám koupit vozový park, aby měl vlastní půjčovnu? Né! Tak jsme to nemysleli přece. Nechceme, aby...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...
- Advertisement -spot_img

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...

Doplňky do automobilů

Možností, jak vylepšit váš automobil, je mnoho. A doplňků k automobilu ještě víc. Existují doplňky, které rozzáří a podtrhnou karoserii...

Půjčovna sportovních aut: dokonalý dárek pro vašeho miláčka!

Cože, to mu mám koupit vozový park, aby měl...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými...