Nefunkční auto vás neohrozí, víme, kdo vám půjčí

Automobil patří k pomocníkům, bez nichž se řada z nás neobejde. Alespoň pokud je náš vůz tedy funkční. Jaké jsou nejčastější poruchy aut a co dělat, když nás podobná nepříjemnost postihne?

 

Nejčastější poruchy automobilů

 

Technické závady se nevyhýbají žádným modelům. Rizika se pochopitelně zvyšují hlavně u ojetých aut.

Podle článku, který připravil portál autoforum.cz, patří mezi 10 nejčastějších chyb automobilů: ovládání stahování oken, EGR-ventil, těsnění hlavy válců, kondenzátor klimatizace, alternátor, brzdový systém, turbodmychadlo, spojka, elektroinstalace a převodovka.

Typickým neduhem může být elektrické stahování oken. Jde o poměrně paradoxní situaci. Ruční stahování oken na kličku chce v současné době již jen velmi málo motoristů. Elektronika má však mnohem větší šanci se pokazit.

Když klimatizace funguje, jde o doslova splněný sen každého řidiče. Pokud ne, mění se splněný sen v noční můru. I kondenzátor klimatizace patří k problémovým součástem vozidel. Ventilace náhle pracuje pouze s teplým vzduchem a majiteli je notné horko nejen kvůli nefungující klimatizaci, ale také při pohledu na účet ze servisu.

Jestliže se vám pokazí převodovka, což je další častý problém, čekají na vás nemalé výdaje. Potíže bývají hlavně s těmi automatickými se dvěma spojkami. Suverénně nejdražší položkou jsou pak v případě poruch motory.

Nedá se přitom předpokládat, že do budoucna by se situace zlepšila a auta se stala méně poruchovými. Stále větší tlak na efektivitu nebo výkon nutí výrobce produkovat mimořádně komplikované systémy. A u nich přirozeně existuje větší riziko potenciální vady.

 

Co dělat, když na opravu auta nemám

 

Asi nejjednodušším způsobem, jak řešit jakýkoli neočekávaný výdaj včetně opravy auta, je půjčka ve vlastní rodině, případně u někoho z nejbližších přátel. Půjčíte si ihned, nečekají na vás ani žádné úroky. Vrácení peněz si domluvíte tak, aby vás to nijak finančně neohrozilo. Například rodiče vám určitě na opravu auta ochotně půjčí a rádi počkají, až budete mít po výplatě.

Pakliže podobnou možnost nemáte, nezbývá vám než si půjčit cestou „oficiální“ u některé specializované instituce. Půjčky lze rozdělit na ty bankovní a nebankovní. Oba segmenty mají svoje specifika a je nutné si zodpovědně rozmyslet, odkud a jakou půjčku si vlastně bereme.

 

Půjčky bankovní

 

Možná máte banku zafixovanou jenom jako to místo, kam si jdete obvykle požádat o hypotéku. Současné bankovní domy však potřebám svých klientů vycházejí vstříc širším spektrem finančních produktů. Půjčit si můžete prakticky na cokoli.

A to bez nadsázky. Banky se stále častěji odchylují od toho, aby po žadateli chtěly prokázat účel úvěru. Získané peníze můžete proto použít libovolně. Zajímat by vás mělo, jak vysoký bude mít vámi zvolená půjčka úrok a jaká bude výše RPSN.

Kdo si někdy zkoušel o hypotéku zažádat, jistě má v živé paměti, že proces schvalování nebyl úplně jednoduchý a bylo potřeba doložit celou řadu dokumentů. I v tomto směru už se situace zjednodušuje. Banky se snaží konkurovat poskytovatelům nebankovním, kteří sázejí primárně na jednoduchost a minimum byrokracie při schvalování půjček. Půjčku už si můžete vyřídit i z pohodlí domova online.

Ovšem pozor, banka na žadatele o půjčku stále nahlíží přísnějším pohledem. Počítejte s tím, že je nutné doložit svůj příjem. Například u mBank je nezbytné to udělat výpisem z účtu, a to za tři měsíce. Pro to existuje dobrý důvod. Sledování bonity klienta chrání obě zúčastněné strany. Banka má jistotu, že nepřijde o peníze, protože budete splácet, a vy zase víte, že se nedostanete do problémů nesplácením. Půjčku, na kterou nemáte, zkrátka nedostanete.

 

Půjčka nebankovní

 

Jednoduchá a snadná půjčka dostupná téměř každému. Takové a podobné slogany potkáme na nejednom webu inzerujícím nebankovní půjčky. S dávkou opatrnosti lze tuto možnost považovat za doporučitelnou.

V první řadě počítejte. Zaměřte se na RPSN, to znamená, kolik na půjčce celkem přeplatíte, u banky to bývá znatelně méně. Ani nízký úrok přitom ještě nemusí znamenat, že je půjčka výhodná. Častým typem různých kliček jsou poplatky za řadu úkonů, například za sjednání smlouvy. Hrozí i neúměrně vysoké sankce za nesplácení.

Nebankovní půjčky, jak již bylo řečeno, sází i na jednoduché vyřízení. Na pobočku kvůli nim nemusíte, stačí internet a vyplnění formuláře. Půjčku vyřešíte kompletně online a smlouvu následně dostanete poštou. Potřebujete-li peníze opravdu hned, protože nemáte žádnou finanční rezervu a objevily se neočekávané výdaje, případně si chcete půjčit jen na krátkou dobu, protože jste zrovna nevyšli s výplatou a současně víte, že nebudete mít problém peníze vrátit, jsou nebankovní půjčky jistým řešením.

Zásadně ale platí, že musíme pečlivě číst smlouvu, kterou podepisujeme. Pozor na různé dodatky, poznámky a další informace napsané miniaturním písmem. Mnohdy bývají tím vůbec nejdůležitějším. Zásadní není jen přečíst, ale také pochopit. Nikdy bychom neměli podepsat to, čemu nerozumíme.

 

Co jsou P2P půjčky

 

Jde o nový typ půjčování peněz, kdy v roli půjčujícího nestojí žádná organizace, ale vše funguje na principu půjčování peněz lidem od lidí. Ten, kdo půjčuje, na tom díky úrokům vydělává. Ten, kdo si půjčí, řeší půjčkou svou finanční situaci. Vše pak zastřešuje prověřený poskytovatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *