V současné době se stále častěji jako dopravní prostředek na střední a dlouhé vzdálenosti prosazují cestovní motocykly. Je to dáno nejen jejich zvýšenou oblibou mezi motoristy, ale rovněž i moderními cestovními zavazadly, do kterých se toho už vejde opravdu dost.

Rodinná dovolená na motorce nehrozí

I člověk, jenž včera spadl z Měsíce, asi pochopí základní rozdíly mezi osobním autem a motorkou. Tím největším je určitě velikost. Auto nabízí mnohem více místa nejen pro samotné cestující, ale i pro jejich věci. Proto se na rodinné dovolené jezdí autem.

Ve dvou se už však dá dojet opravdu daleko i na motorce, když se tedy oba trochu uskromní a přivyknou si na mírné nepohodlí. Nicméně je nezbytné dát někam věci, jelikož bez nich to také nejde. K tomuto účelu se obvykle používají motokufry nebo motobrašny. Nejedná se o jiný název pro stejnou věc. Oba typy zavazadel se v mnoha ohledech od sebe odlišují.

Kufry jsou odolnější

Jestli existuje opravdu nějaký zásadní důvod, proč si zvolit raději moto kufry, pak je to jejich odolnost. Ne že by bylo možné do nich beztrestně třískat kladivem nebo jimi házet o zem, nicméně v případě nějakého menšího karambolu by měly vydržet bez ztráty kytičky. U horších nehod už záleží na okolnostech, ale tam už je obvykle potřeba starat se o úplně jiné věci než o promáčknutá zavazadla. Kufry na moto mají rovněž vlastní zámek, takže se do nich nikdo nepovolaný bez násilí nedostane.

Tyto vlastnosti jsou však vykoupeny vyšší hmotností, potažmo cenou. Některé modely navíc postrádají aerodynamický tvar, což se může projevit ve zhoršených jízdních vlastnostech.

Brašny nestojí majlant

Moto brašny jsou mnohem lehčí a často i objemnější než kufry. Navíc se dají pořídit i docela levně. Rovněž bývají v naprosté většině případů i voděodolné, ale zde záleží hlavně na použitém materiálu.

Brašny na moto se mohou při položení motorky potrhat, což je vlastně učiní nepoužitelnými. Také se zavírají na zips, takže v nestřežené chvíli je může každý zájemce vykrást. Proto se také doporučuje brašny nosit s sebou a nenechávat je na stroji.

Předchozí článekPro a proti pístových a šroubových kompresorů
Další článekNáhradní díly na Zetor a další pomůcky, které udrží i starší stroje v provozu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno