Z historieMcLaren F1 z roku 1993

McLaren F1 z roku 1993

-

Dnes se podíváme i do nedávné historie, konkrétně do roku 1992, kdy poprvé světlo světa spatřil tento neuvěřitelný vůz – McLaren F1. V článku i VIDEO.

První úvahy o tom, že by měl vzniknout vůz, který by měl být nejrychlejším a nejlepším autem světa, byly zaznamenány již v roce 1988. O dva roky projekt supersportu již oficiálně začal. A další dva roky poté již bylo hotovo, svět mohl poprvé spatřit vůz McLaren F1. Poprvé se vlastně představil při závodech v Monaku. Tolik typická je pro tento vůz struktura usazení posádky, kdy řidič sedí jakoby sám vepředu, kousek za ním jsou pak dvě sedačky pro spolujezdce.

V roce 1995 pak vznikla závodní verze GTR, která se stala doslova legendou automobilového sportu. V téže roce při závodu 24 hodin Le Mans se v první pětici objevily hned čtyři vozy McLaren F1 GTR. Tento vůz dokázal vyhrát většinou nejznámějších závodů, jako VC Monaka či 500 mil Indianapolis. F1čka byla dokonce dlouhou dobu nejrychlejším sériově vyráběným vozem na světě. O ten ji připravil až Koenigsegg v roce (!) 2005.

VIDEO: Top Gear a závod McLarenu F1 proti modernímu Bugatti Veyron.
[iframe width=“80%“ height=“350″ src=“http://www.youtube.com/embed/RXqSedWSu2k“]

Vyrábělo se také několik verzí odlišných od základního modelu. Již zmíněná verze GTR byla primárně určena na závody. Dále tu byly také verze LM, jenž byla vytvořena jako pocta k vítezství v závodu Le Mans a byla typická oranžovou barvou. Celkový počet vyrobených vozů se pohybuje kolem čísla sto. Základní cena byla přitom v roce 1993 půl miliónu liber, v přepočtu na tehdejší kurs přibližně 22 miliónů korun.

Teď si řekneme něco k automobilu a paramterům. Motor vozu je z výroby BMW, je to šestilitrový dvanáctiválec, který vyprodukuje maximální výkon 627 koňských sil při 7400 otáčkách za minutu, točivý moment je 615Nm. Šestistupňová převodovka byla sice vyvinuta speciálně pro tento vůz, ovšem její životnost byla velice krátká. To ovšem vynahrazovalo její přesná a rychlá funkce.

Stovku zvládne McLaren F1 za pouhé 3.2 vteříny. Maximální rychlost je pak neuvěřitelných 386km/h, díky čemuž se stal McLaren F1 na dlouhou dobu nejrychlejším sérivoě vyráběným autem světa.

McLaren F1
[iframe width=“80%“ height=“350″ src=“http://i.netcarshow.com/ncs_show.swf?c=McLaren&m=1993-F1″]

Předchozí článekNová Lancia Stratos
Další článekAston Martin Vantage V8 S

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...
- Advertisement -spot_img

Doplňky do automobilů

Možností, jak vylepšit váš automobil, je mnoho. A doplňků k automobilu ještě víc. Existují doplňky, které rozzáří a podtrhnou karoserii...

Čeká vaše auto oprava? Vybavte ho kvalitními díly

Nezáleží na tom, jaký typ, značku nebo provedení vozu preferujete, jedno je totiž naprosto jasné. Co mu dáte, to...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými...

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby...