AutoDesire

Pár tipů jak postupovat při koupi ojetého auta


Cena nového auta rapidně klesá už v okamžiku, kdy vyjede z autosalónu na silnici. Patříte mezi lidi, kterým se nechce zbytečně vyhazovat peníze, a raději chcete koupit auto ojeté? Pak tu pro vás máme pár tipů, jak předejít rizikům, která nákup ojetého auta mohou provázet.

Zajímejte se, od koho auto kupujete

Ideální je, když vám soused nabídne auto, které vidíte každý den, než s ním zajede do garáže. To se ale nestává moc často. Další nejméně rizikovou možností je auto od autorizovaného prodejce, prodávají se téměř nové referenční vozy, které mají najeto pár kilometrů, za výrazně nižší cenu, nebo starší vozy vykoupené jako protihodnota. Pak jsou autobazary různé úrovně a prodej na inzerát. V těchto případech byste se měli zajímat, kdo je přímý majitel, zda má vůz servisní knížku, umožní vám zkušební jízdu a dovolí vám prohlédnout auto vaším automechanikem.

Zajímejte se o auto s doklady

Zároveň s prohlídkou vybraného vozidla si zkontrolujte údaje v osvědčení o registraci vozidla a velkém technickém průkazu. Buďte pozorní v případě, že byl vystaven duplikát dokladu. Řádně vedená servisní knížka a údaje o pravidelné údržbě v autorizovaném servisu jsou známkou solidnosti. Na karosérii je umístěn štítek s vyraženým VIN kódem, který je uveden také v technickém průkazu a dá se najít v databázích na internetu.

Zajímejte se, zda auto není kradené

Asi už jste slyšeli historky o tom, že někomu policie zabavila auto, protože bylo kradené. Největší strach má většina kupujících z toho, že o své auto časem přijdou. Buďte obezřetní v případě velmi výhodné nabídky, když auto nemá původní doklady, když máte divný pocit. Využijte databázi odcizených aut www.cebia.cz a systém AUTOTRACER www.zkontrolujsiauto.cz.

Podpis smlouvy o koupi a registrace

Vzory smluv týkající se prodeje a převodu auta najdete na internetu. Zaměřte se hlavně na ty pasáže, kde se uvádí postupu při zjištění skrytých vad apod. Dohodněte se s prodávajícím, kdo auto odhlásí z registru vozidel., uveďte to i do smlouvy. Stanovte způsob předání klíčků a dokladů. Pak je nutné zaplatit povinné ručení, nechat udělat evidenční kontrolu na STK a přihlásit do registru vozidel.


Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt