Z historieLamborghini Diablo - supersport z říše snů

Lamborghini Diablo – supersport z říše snů

-

Italská automobilka Lamborghini je v současné době považována za jednoho z nejlepších výrobců supersportů na světě díky modelům Murcielago či Gallardo. Předchůdce těchto vozů byl ovšem neméně slavný – Lamborghini Diablo.

Po svém uvedení na trh v Monte Carlu v roce 1990 se stalo Lamborghini Diablo dokonce nejrychlejším sérivoě vyráběným automobilem na světě díky nejvyšší rychlosti 325 km/h. Tento primát získalo na úkor Ferrari F40, nicméně u Lamborghini vydržel jen dva roky, poté totiž přišel Jaguar XJ220 s rychlostí 343 km/h a primát byl vniveč.

Nicméně i tak se Lamborghini Diablo zarylo do srdcí mnoha automobilových fanoušků, a to i díky svému vzhledu, který byl ve své době velice extravagantní a agresivní. O ten se postaral designér Marcello Gandini. Původní karoserie dostala více zakulacených tvarů a byly také použity odlehčené materiály.

VIDEO: Lamborghini Diablo 6.0 v Top Gearu
[iframe width=“80%“ height=“350″ src=“http://www.youtube.com/embed/VEjptoza87c“]

Diablo navazovalo na model Lamborghini Countach, od kterého zdědil umístění motoru těsně před zadní nápravou. Výkon základního modelu zařizoval dvanáctiválec o objemu 5.7 litru, který dokázal vytvořit sílu až 499 koňských sil. Díky tomu dokázalo Diablo zvládnout stovku kolem čtyř vteřin. Neoficiálně byla změřena maximální rychlost vozu dokonce 340km/h.

O čtyři roky později byla představena zmodernizovaná verze VT, která již měla pohon obou náprav a výkon zvýšený na 526 koní. Následně bylo vyrobeno ještě několik verzí tohoto vozu, mezi nejzajimavější a nejsilnější jistě patří Lamborghini Diablo GT s výkonem 583 koňských sil, o které se staral již šestilitrový dvanáctiválec.

Výroba vozu Lamborghini Diablo byla ukončena v roce 2001, kdy přišel model Murcielago. Vyrobeno bylo celkem asi tři tisíce kusů různých verzí Lamborghini Diablo.

Lamborghini Diablo 6.0
[iframe width=“80%“ height=“350″ src=“http://i.netcarshow.com/ncs_show.swf?c=Lamborghini&m=2001-Diablo_6.0″]

Předchozí článekBugatti 16C Galibier potvrzen
Další článekMercedes-Benz SLK350

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...
- Advertisement -spot_img

Doplňky do automobilů

Možností, jak vylepšit váš automobil, je mnoho. A doplňků k automobilu ještě víc. Existují doplňky, které rozzáří a podtrhnou karoserii...

Čeká vaše auto oprava? Vybavte ho kvalitními díly

Nezáleží na tom, jaký typ, značku nebo provedení vozu preferujete, jedno je totiž naprosto jasné. Co mu dáte, to...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými...

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby...