AutoDesire

Lamborghini Diablo – supersport z říše snů


Italská automobilka Lamborghini je v současné době považována za jednoho z nejlepších výrobců supersportů na světě díky modelům Murcielago či Gallardo. Předchůdce těchto vozů byl ovšem neméně slavný – Lamborghini Diablo.

Po svém uvedení na trh v Monte Carlu v roce 1990 se stalo Lamborghini Diablo dokonce nejrychlejším sérivoě vyráběným automobilem na světě díky nejvyšší rychlosti 325 km/h. Tento primát získalo na úkor Ferrari F40, nicméně u Lamborghini vydržel jen dva roky, poté totiž přišel Jaguar XJ220 s rychlostí 343 km/h a primát byl vniveč.

Nicméně i tak se Lamborghini Diablo zarylo do srdcí mnoha automobilových fanoušků, a to i díky svému vzhledu, který byl ve své době velice extravagantní a agresivní. O ten se postaral designér Marcello Gandini. Původní karoserie dostala více zakulacených tvarů a byly také použity odlehčené materiály.

VIDEO: Lamborghini Diablo 6.0 v Top Gearu

Diablo navazovalo na model Lamborghini Countach, od kterého zdědil umístění motoru těsně před zadní nápravou. Výkon základního modelu zařizoval dvanáctiválec o objemu 5.7 litru, který dokázal vytvořit sílu až 499 koňských sil. Díky tomu dokázalo Diablo zvládnout stovku kolem čtyř vteřin. Neoficiálně byla změřena maximální rychlost vozu dokonce 340km/h.

O čtyři roky později byla představena zmodernizovaná verze VT, která již měla pohon obou náprav a výkon zvýšený na 526 koní. Následně bylo vyrobeno ještě několik verzí tohoto vozu, mezi nejzajimavější a nejsilnější jistě patří Lamborghini Diablo GT s výkonem 583 koňských sil, o které se staral již šestilitrový dvanáctiválec.

Výroba vozu Lamborghini Diablo byla ukončena v roce 2001, kdy přišel model Murcielago. Vyrobeno bylo celkem asi tři tisíce kusů různých verzí Lamborghini Diablo.

Lamborghini Diablo 6.0

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt