AutoDesire

Konec nízkým cenám povinného ručení?


V posledních měsících sílí hlasy z pojišťoven, že nízké ceny povinného ručení jsou nadále neudržitelné. Jak se pojišťovny s touto situací poperou a jaký to bude mít vliv na vlastníky vozidel?

Konkurenční boj až na krev

Za extrémně nízkými cenami povinného ručení v České republice, viz kalkulace pojištění, mohou samy pojišťovny. Ty se před několika lety pustily do vytrvalého konkurenčního boje, a to tak mohutného, že musejí nyní povinné ručení dotovat z ostatních pojišťovacích produktů. A proč to? Klíčem k zodpovězení této otázky je počet pojištěných vozidel, který je v České republice cca 7 000 000. Pomineme-li flotilová pojištění, máme tu mnoho milionů klientů, kteří mají zakoupeno pojištění, které znamená otevřené dveře k prodeji dalších produktů, které už jsou sice nepovinné, ale pro pojišťovny zároveň mnohem výnosnější.

Ke snížení cen navíc přispěly i online prodejci pojištění jako pojisteniproauta.cz, kteří využívají kalkulaci pro srovnání sazeb pojišťoven mezi sebou. Tímto jednoduchým srovnáním byly často znevýhodňovány pojišťovny s dražšími a komplexnějšími produkty, a snažili se proto i nadále zlevňovat.

Mnohé pojišťovny se také rozhodly hledat nové klienty mezi ne zrovna zodpovědnými řidiči. Původně skvělý nápad, systém bonus/malus, tak často osekaly na pouhý bonus. Pojišťovny si totiž uvědomovaly, že „pirát“ půjde tam, kde mu nikdo nebude účtovat desítky až stovky procent jako přirážku za způsobené dopravní nehody.

Jak z toho ven?

Pojišťovny s nastalou situací mohou naložit dvěma způsoby – dál dotovat povinné ručení, nebo zdražit. Jelikož jde o komerční společnosti, vybraly si samozřejmě zdražení, které pokud bude plošné, nebude zvýhodňovat žádnou pojišťovnu. Všechny tak na tomto kroku vydělají, na rozdíl od majitelů vozidel, kteří si na povinném ručení připlatí.

Naštěstí se pojišťovny chystají přistoupit k poměrně rozumné formě, kdy pojistné zvednou především právě pirátům, kterým se v minulosti snažily jít na ruku omezením malusů. Pro ostatní se ceny zvednou pouze o několik málo procent.

V současné době je tedy poslední šance získat nejlevnější povinné ručení v historii, nejsnáze skrze kalkulaci a porovnání pojištění a zakoupení pojištění na celý rok dopředu. V pojišťovnách, kde nové ceníky ještě neplatí, totiž vstoupí v platnost právě začátkem nového roku.

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt