NovinkyCo zařídit při koupi nového auta

Co zařídit při koupi nového auta

-

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná. Již při nákupu auta je ale třeba myslet na některé povinnosti, bez nichž se v dopravním provozu neobejdete. A nejde zdaleka jen o znalost a dodržování dopravních předpisů či vlastnictví platného řidičského oprávnění. Abyste svůj nový vůz mohli řídit v klidu a bez starostí, nesmíte zapomenout ani na jeho registraci a pojištění. Jak tedy probíhá koupě auta v bazaru nebo autosalonu? A liší se nějak od toho, když ho kupujeme od soukromé osoby?

Pojištění nového auta

Kupte a pojistěte

Ač se to možná nezdá, jednou z prvních věcí, na kterou byste při koupi auta měli myslet, je pojištění. Bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinného ručení totiž ze zákona nesmíte na silnici ani vyjet. Pokud pořizujete nový vůz, měli byste proto na tuto povinnost myslet hned při výběru a sjednat si pojištění buď předem, nebo třeba přímo v autosalonu.

Při koupi ojetého auta od soukromé osoby je pak vhodné domluvit se s předchozím majitelem na termínu ukončení stávající pojistné smlouvy a navázat na ni neprodleně smlouvou vlastní. Není ovšem problém zařídit si své pojištění předem. Sjednání povinného ručení je přitom v současné době otázkou chvíle, vše lze zařídit online.

Registrace vozidla

Povinné ručení je též nezbytné pro zápis do registru vozidel. Přihlásit či přepsat vozidlo na nového majitele je možné na kterémkoli z více než 200 úřadů obcí s rozšířenou působností v celé České republice bez ohledu na místo bydliště kupujícího či prodávajícího. Tento úkon byste neměli odkládat, lhůta pro registraci či přepis činí 10 dní.

Kromě tzv. zelené karty, potvrzující, že máte sjednané povinné ručení, budete k zápisu či přepisu potřebovat také malý i velký technický průkaz, občanský průkaz, kupní smlouvu a případně plnou moc k přepisu vozidla od původního majitele.

Kupujete-li ojeté auto, počítejte proto s povinností provedení evidenční kontroly, která potvrdí technický stav vozidla. Protokol o provedené kontrole bude při registru také potřeba.

Nezapomeňte ani na havarijní pojištění

K povinnému ručení dopřejte svému autu i sobě raději rovnou a bez prodlení také pojištění havarijní. U Kooperativy můžete auto pojistit nejen pro případ havárie, ale i proti odcizení, vandalismu nebo poškození auta přírodními živly. K těmto rizikům lze navíc obvykle přidat i další doplňková pojištění či rozšířené asistenční služby.

A pokud u Kooperativy uzavřete povinné ručení s limity nad 100 milionů Kč, dostanete k havarijnímu pojištění zdarma například praktické připojištění VÝMOL, které vám poskytne krytí při setkání s nebezpečným výmolem, o něž na některých našich silnicích není nouze.

Myslete proto na možná rizika a nástrahy a neodjíždějte z prodejny aut či autobazaru bez pojištění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Galavečer Moto Gala Night, který oslavuje motorsport, se vrací do Prahy!

Sotva skončil první ročník galavečera Moto Gala Night, organizátoři začali pracovat na ročníku druhém. Není se čemu divit -...

Jak fungují klimakompresory a proč jsou důležité pro vaše auto?

Klimatizace je v moderních automobilech nedílnou součástí pohodlné jízdy. Za správným chladícím účinkem klimatizace stojí klimakompresor, který je klíčovým...

Půjčovna sportovních aut: dokonalý dárek pro vašeho miláčka!

Cože, to mu mám koupit vozový park, aby měl vlastní půjčovnu? Né! Tak jsme to nemysleli přece. Nechceme, aby...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....
- Advertisement -spot_img

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...

Galavečer Moto Gala Night, který oslavuje motorsport, se vrací do Prahy!

Sotva skončil první ročník galavečera Moto Gala Night, organizátoři...

Jak fungují klimakompresory a proč jsou důležité pro vaše auto?

Klimatizace je v moderních automobilech nedílnou součástí pohodlné jízdy....