AutoDesire

Alu kola: I vaše automobily si zaslouží kvalitní obutí


Možná se vám zdá zbytečné řešit u auta výběr kol. Lidé se zaměřují především na pneumatiky a zapomínají přitom na kvalitu samotného kola, které výrazně ovlivňuje řízení vozumůže mít vliv i na technický stav automobilu. Kola musí být všechna stejného druhu, je nutné u nich správně seřídit sbíhavost a nesmí být žádným způsobem poškozena. Pro komfortní a bezpečnou jízdu se vyplatí investovat do hliníkových disků. Víte, jaké jsou pro to důvody a jak si vybrat z pestré nabídky alu kol?

Hliníková kola vypadají skvěle

Alu kola jsou vyrobena ze slitiny hliníku a dalších lehkých kovů. Pestrý výběr různorodého designu dodává vozidlu luxus. Právě vzhled je hlavním důvodem, proč si lidé alu kola pořizují. Mají však i spoustu technických výhod. Tou hlavní je nízká hmotnost, která má vliv na spotřebu palivaakceleraci a samozřejmě i na brzdění. V hliníkových discích jsou navíc větší otvory, které zajišťují bezproblémový průchod vzduchu a brzdy jsou tak lépe chlazené. Nemusíte se obávat ani komplikované údržby během zimních měsíců, kdy mají disky tendenci se zanášet nečistotami a posypovou solí, protože moderní alu kola jsou už vyráběna v takové kvalitě, že je možné je použít i během zimního období.

Zvolte si alu disky přímo pro své vozidlo

racing-line-bk575-2

Alu kola nabízí pestrý výběr z atraktivních designů. Při výběru dávejte dobrý pozor na povolené rozměry, které máte uvedené v technickém průkazu. V případě, že si na auto pořídíte alu kola neschválené velikosti, hrozí vám vysoká pokuta při silniční kontrole. Nesprávný výběr kol vám může přichystat horké chvilky i na stanici technické kontroly, nebo znemožní vyplacení pojistného ze strany pojišťovny. Pokud si vybíráte nové hliníkové disky, zkontrolujte průměr a rozmyslete si, jak velká alu kola chcete na svém vozidle. Raději počítejte s pořízením nových pneumatik, protože v případě většího průměru kol nebudou ty původní už pasovat. Pokud skutečně toužíte po rozměru, který přesahuje povolenou hodnotu, není nic ztraceno. Stále si můžete nový průměr kol nechat zapsat do technického průkazu.

Hodnoty alu kol, bez kterých se neobejdete

Druhým zásadním faktorem pro výběr je počet děr na roztečné kružnici. Zde často dochází k chybnému výběru disků na auto. Tento údaj se někdy také uvádí pod označením PCD. Aby nebylo zkratek málo, je důležité uvést i hodnotu ET, což je označení pro vzdálenost dosedací plochy kola od pomyslné roviny dělící jeho šířku. Čím nižší tedy údaj ET bude, tím více budou alu kola vyčnívat z blatníku. I tato hodnota se uvádí v technickém průkazu.

hrs-hi412-12

Při online nákupu vám pomůže automatizovaný konfigurátor

Při výběru disků na internetu můžete pro správnou volbu využít i tzv. konfigurátor alu kol, se kterým je téměř nemožné udělat chybný výběr. Jednoduše zadáte bezchybné údaje o vozidle. Patří sem značka vozidla, model, rok jeho výroby a motorizace. Pak se vám ukáže ucelená nabídka všech dostupných alu kol, která se hodí pro vaše vozidlo. Z té můžete vybírat podle designu a ceny bez obav, že vámi zvolený hliníkový disk nebude správně pasovat. Parametry alu kol rozhodují také o tom, jak dobře na ně sednou vaše pneumatiky. V případě, že se neshodují se starými pneumatikami, neváhejte si pořídit nové, které můžete zakoupit společně s alu koly a využít k jejich výběru stejně praktický konfigurátor pneu.

Vyzkoušejte alu kola na svém voze ještě před zakoupením

Pokud vám systém konfigurátoru nabídl vhodná alu kola, ale nedokážete se rozhodnout po vizuální stránce, existuje ještě jedna funkce konfigurátoru, která by vás mohla zaujmout. Jednoduše si do systému nahrajete fotografii vašeho vozu, nebo si vyberete stejný model z připravené galerie a v aplikaci pak vybraná alu kola jednoduše přiřadíte místo starých disků. Tímto způsobem můžete vyzkoušet vzhled všech hliníkových disků ze systému a provést finální výběr. Nová hliníková kola si tak na voze vizuálně vyzkoušíte ještě před jejich zakoupením. Díky pestré nabídce se snadněji dostanete k nevšednímu výběru stylových alu disků, které dodají vašemu automobilu jedinečný a osobitý design.

Pečlivá prevence a důkladná údržba zvýší životnost vašich disků

O nově zakoupená alu kola se však musíte umět také správně postarat, aby dlouho vydržela vypadat jako nová. Hliníkové disky vypadají nadčasově jen do té doby, než je jejich povrch nevratně poškozen. Této nepříjemnosti můžete správnou prevencí a údržbou jednoduše zabránit. Skutečně kvalitní alu kola prochází při výrobě důkladným testováním odolnosti a měla by při běžném provozu vydržet bez poškození. Pravidelná a důkladná péče jejich životnost ještě víc prodlouží.

Nejlepší je věnovat běžné údržbě alu kol čas alespoň jednou nebo dvakrát do týdne. Samozřejmě záleží na tom, jak často jezdíte a jakým terénem projíždíte. Za běžnou údržbu se považuje minimálně důkladné opláchnutí vodou. Nejlepší za pomocí tlakového čističe, ale postačí i voda ze zahradní hadice. Lépe se tak zbavíte nánosů nečistot v otvorech hliníkových disků.

U větších nečistot a hlubšího zanesení vám už běžná voda stačit nebude. Efektivní metodou je mycí houba nebo bavlněný hadřík bez hrubostí, které by mohly povrch hliníkového disku poškrábat. Zde se nevyplatí spěchat, protože lak na povrchu kola je příliš jemný, a proto je důležitá trpělivost, se kterou musíte mnohdy disk opakovaně oplachovat, abyste ho postupně zbavili nánosů špíny. Veškeré použité speciální přípravky se musí snést s hliníkovým povrchem. V opačném případě by ho mohly poškodit poleptáním nebo zmatněním. Raději se spolehněte na výrobky určené přímo pro alu kola.

Údržbu provádějte jedině tehdy, když jsou hliníkové disky po jízdě zchlazené. Jinak by je příliš studená voda mohla poškodit. Hliníkové kolo při velkém rozdílu teplot může dokonce i prasknout. Nejlepší zárukou je vždy prevence. I po umytí musí disky pořádně vyschnout předtím, než je začnete leštit. Na mokré disky by se při jízdě nachytaly nečistoty a prach. Všechna práce s jejich čištěním by pak vyšla naprázdno.

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt