AutoDesire

Pro a proti pístových a šroubových kompresorů


Kompresor je užitečným vybavením kterékoliv domácí dílny a garáže. Nejen, že lze s jeho pomocí nafouknout pneumatiky nebo kterýkoliv jiný nafukovací předmět, ale lze s jejich pomocí používat nejrůznější pneumatické nářadí. Při výběru vhodného kompresoru člověk vždy narazí na otázku, jaký z jejich dvou základních typů zvolit. Má to být spíše kompresor pístový, anebo raději šroubový? Oba mají své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

Výhody a nevýhody pístových kompresorů

Stlačování vzduchu pístem, podobně jako ve spalovacích motorech, je běžným způsobem výroby stlačeného vzduchu. Pístové kompresory patří proto – zvláště v oblasti běžného využití – k nejčastěji používaným.

Mezi hlavní výhody pístových kompresorů patří jejich jednoduchá obsluha fakt, že jsou většinou mobilní. Kromě toho jsou pístové kompresory cenově dostupné z hlediska pořizovací ceny i provozních nákladů.

Na straně nevýhod je třeba zmínit fakt, že pístové kompresory dodávají stlačený vzduch přerušovaně a stejně tak generují pulzy, což je pro některé aplikace a fungování kompresoru v určitých prostředích problematické. Mezi nevýhody patří i vysoká hlučnost a nízká účinnost, s čímž souvisí i vysoké náklady na výrobu stlačeného vzduchu. Nejde samozřejmě o problémy, které by znemožňovaly použití pístového kompresoru v domácích dílnách nebo garážích, jedná se spíše o argumenty při výběru kompresoru pro větší provozy.

Výhody a nevýhody šroubových kompresorů

Jak je z názvu patrné, v případě šroubového kompresoru stlačuje vzduch namísto pístu určitý šroubový element. Výhody tohoto řešení jsou následující: kontinuální provoz, vysoká účinnost a tichý provoz. Kromě toho je výhodou kompresorů tohoto typu široká možnost nastavení, regulace a monitoringu. I v tomto případě je obsluha kompresoru poměrně jednoduchá. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a dražší servis v případě poruchy.

Z výše uvedeného je tak patrné, že šroubový kompresor je vhodnější spíše pro větší profesionální provozy.

Zdroj obrázku: Nonillion / Shutterstock.com

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt