AutoDesire

Zimní pneu – kdy je nutné je obout?


Do českých luhů a hájů zase jednou přichází pomalu ale jistě zima a s ní spojená noční můra všech řidičů – sníh, námraza a všudypřítomná sněhová břečka. Auto se stává hůře ovladatelným, zhoršují se jízdní vlastnosti a prodlužuje se brzdná dráha vozidla. Těmto situacím lze alespoň do jisté míry předcházet právě výměnou letních za zimní pneu. Ačkoli většina českých řidičů poctivě svá auta na zimu přezouvá, existuje zde celá řada hříšníků, kteří tak nečinní a ohrožují tak nejenom sebe, ale i další účastníky silničního provozu.

Nejasná novela

A právě kvůli nim vešla od 1. listopadu v platnost novela silničního zákona, která stanovuje povinnost užívání zimních pneumatik až do konce března roku následujícího. Novela však obsahuje formulaci, která do celé problematiky vnáší spíše více zmatku, než aby jasně definovala podmínky, za kterých je nutné zimní pneu použít. Novela obsahuje větu, že zimní pneu je třeba „nazout“ v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v situaci, kdy vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat zhoršení počasí. A právě tato formulace vyvolává více otázek, než aby přinesla uspokojivé odpovědi. Znamená to tedy snad že se každý řidič musí stát meteorologem amatérem a musí být schopen před jízdou vyhodnotit povětrnostní podmínky? A co tedy přesně je ta souvislá vrstva sněhu? Znamená to snad že zimní pneu nejsou povinné, když vznikne sněhová břečka, která většinou souvislé pokrytí netvoří? Tato formulace přinese spíše prostor pro časté diskuze s policisty, zda přestupek spáchán byl či nebyl. Většina těchto přenic pak skončí ve správním řízení.

Řiďte se selským rozumem

Přesně tak – to, že novela podává zmatený výklad, ještě neznamená, že by měli řidiči této skuliny v zákonech zneužívat. Zimní pneumatiky by prostě měly být povinnou součástí výbavy každého vozidla a při rozhodování zda je použít či ne, bychom měli používat zdravý selský rozum. Správná příprava na zimu však nezahrnuje pouze zimní pneu, řidič by měl pečovat o celkový technický stav vozidla, čili měl by pečlivě vybírat vhodné alu kola a alu disky, které při jízdních vlastnostech také hrají důležitou roli. Jak alu kola, tak i alu disky je třeba vybírat dle parametrů, uvedených v technickém průkazu. Nepodceňujte proto komplexní výbavu na zimu – existují v životě situace, kdy se škudlit každou korunu rozhodně nevyplácí.

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt