Z historieLotus Elan 1962

Lotus Elan 1962

-

Britská automobilka Lotus vznikla na počátku šedesátých let, kdy Colin Champan založil firmu Lotus Engineering Ltd. Již o deset let později, v roce 1962, přišel na svět zřejmě jeden z nejosudovějších automobilů historie této automobilky.

Chapman byl odjakživa fanouškem lehkých konstrukcí, což se promítlo i do jeho automobilů. Nejprve úspěšně působil na poli závodů Formule 1. Ovšem chtěl také sestavit auto, které by mohlo konkurovat tehdejším sporťákům jako Jaguar E-type či Ferrari 250 GTO. Ty měly jednu společnou vlastnost – obrovský silný motor, velkou hmotnost a špatnou ovladatelnost.

Proto na to šli u Lotusu jinak. Ocelová nosná konstrukce připomínající centrální nosnou rouru s rozvětvením pro nezávislé zavěšení všech kol byla geniálním řešením. Navíc umožňovala i umístění kotoučových brzd na všechna kola. Ve spojení s ultralehkou skořepinovou karosérií byla výsledná hmotnost vozu je 670kg! Navíc byla dosažena skvělá ovladatelnost vozu.

Pod kapotou se nacházel řadový čtyřválec o objemu 1.6 litru, který disponoval výkonem 107 koní. Ovšem i to stačilo, jelikož byl vůz tak lehký, tak zvládl stokilometrovou rychlost pod devět vteřin, což je na tehdejší časy vskutku rychlé. Později ještě přišel Lotus s verzí Sprint, která disponovala výkonem až 130 koní.

Důkazem, že tento vůz byl opravdu úspěšný je i fakt, že jich za dvanáct let výroby sjelo z linky téměř 18 tisíc kusů. Navíc byl Lotus Elan inspirací například pro vůz Mazda MX-5, který se i díky podobné konstrukci stal vůbec nejprodávanějším vozem této kategorie.

Lotus Elan 1962
[iframe width=“80%“ height=“350″ src=“http://i.netcarshow.com/ncs_show.swf?c=Lotus&m=1962-Elan“]

Více vozidlech z let minulých se dočtete na novém magazínu HistorickaAuta.eu, který se zaměřuje především veterány s stará auta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými pocity a první jízda za novým volantem se zpravidla nezapomíná....

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...
- Advertisement -spot_img

Doplňky do automobilů

Možností, jak vylepšit váš automobil, je mnoho. A doplňků k automobilu ještě víc. Existují doplňky, které rozzáří a podtrhnou karoserii...

Čeká vaše auto oprava? Vybavte ho kvalitními díly

Nezáleží na tom, jaký typ, značku nebo provedení vozu preferujete, jedno je totiž naprosto jasné. Co mu dáte, to...

Co zařídit při koupi nového auta

Pořízení nového vozu bývá pro řidiče spojeno s příjemnými...

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby...