OstatníJsou obytné vozy lepší než přívěsy?

Jsou obytné vozy lepší než přívěsy?

-

Caravaning je životní styl. Jakmile poprvé vyrazíte na dovolenou v obytném autě nebo s karavanem, zažijete spoustu nevšedních okamžiků a nadobro zapomenete na pobyt v hotelech. Alespoň to tvrdí příznivci tohoto svobodného cestování, kteří na caravaning nedají dopustit. My se však zaměříme na to, zda je výhodnější investice do obytného auta, nebo do karavanu. Hlavní roli hrají finance, ale zároveň je dobré přihlížet i k dalším specifickým vlastnostem obou variant. Podstatné je plánované využití, zručnost i zkušenosti řidiče.

Ve prospěch karavanu (přívěs) hovoří nižší pořizovací cena, která se pohybuje na cca jedné třetině ceny obytného automobilu. V praxi samozřejmě záleží na stupni výbavy, nicméně obecně je rozdíl takto výrazný. I proto je ideální startovní pozicí půjčovna obytných vozů, kde si můžete zapůjčit a vyzkoušet obojí.

Pomineme-li vyšší náklady na pořízení obytného automobilu, nabízí se i celá řada dalších rozdílů.

autodesire.cz_obytnaautapraha_cz_01

Pozor na řidičský průkaz, „béčko“ nemusí stačit

Rozhodnete-li se pro přívěs, neobejdete se bez automobilu se silnějším motorem s větším obsahem motoru. Zároveň si předem zjistěte informace ohledně řidičského oprávnění. Česká legislativa umožňuje řízení soupravy s celkovou maximální hmotností do 3,5 t. Většina běžných aut s přívěsem sice limitu odpovídá, ale problémy mohou nastat v zahraničí, kde se limity liší. Pro přívěs s hmotností nad 750 kg budete potřebovat oprávnění skupiny E.

Tip: Pro svátečního karavanistu je zapůjčení obytného vozu ekonomičtější. Přečtěte si, jaká je cena pronájmu obytného auta.

autodesire.cz_obytnaautapraha_cz_02

Řízení obytného auta je jednodušší, cestování rychlejší

Dalším argumentem hovořící ve prospěch obytného vozu je jednodušší řízení. Manévrování s karavanem je složitější a vyžaduje praxi. Souprava může měřit až 12 metrů, což není příjemné v těsných městských uličkách.

Za zmínku stojí také vyšší maximální rychlost. Na dálnici lze s karavanem uhánět pouze rychlostí 100 km/h, kdežto s obytným autem až 120 km/h. V případě delší trasy ušetříte i několik hodin času.

Určité výhody však přívěsy přeci jen mají – dají se odpojit a odstavit v kempu. Zároveň bývají prostornější než obytné vozy. Pro které řešení se přikloníte vy, záleží na vašich osobních požadavcích a prioritách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby se mohl na silnicích pohybovat bezpečně. Často chybně domnívanou předností...

Jak opravit promáčkliny karoserie? S metodou PDR se jich zbavíte rychle, efektivně a šetrně

Auto je vizitkou každého řidiče. Jak se o něj staráte, kolik péče mu věnujete a jak často jej čistíte,...

Sluneční clony do auta

Sluneční paprsky v létě nabírají na síle a při jízdě autem dokáží být pořádně nepříjemné. Vatovou chvíli přichází na řadu...

Čeká vaše auto oprava? Vybavte ho kvalitními díly

Nezáleží na tom, jaký typ, značku nebo provedení vozu preferujete, jedno je totiž naprosto jasné. Co mu dáte, to...
- Advertisement -spot_img

Na koho se může autoservis obrátit, když chce pomoci s odpady?

Řešíte ve svém autoservisu odpadové hospodářství správně? Vyhovět liteře zákona není vždy snadné, protože povinností je celá řada a...

Máte prasklinu na čelním skle auta? Poradíme vám, jak ji opravit svépomocí

Součástí vlastnictví vozidla jsou i jeho neustálé opravy a pravidelná údržba. Mezi mnoha dalšími problémy se může stát neštěstí...

Kouknu a vidím, aneb jak daleko je vidět před kapotu

Výhled z auta je pro řidiče důležitým aspektem k tomu, aby...