AutoDesire

Jsou obytné vozy lepší než přívěsy?


Caravaning je životní styl. Jakmile poprvé vyrazíte na dovolenou v obytném autě nebo s karavanem, zažijete spoustu nevšedních okamžiků a nadobro zapomenete na pobyt v hotelech. Alespoň to tvrdí příznivci tohoto svobodného cestování, kteří na caravaning nedají dopustit. My se však zaměříme na to, zda je výhodnější investice do obytného auta, nebo do karavanu. Hlavní roli hrají finance, ale zároveň je dobré přihlížet i k dalším specifickým vlastnostem obou variant. Podstatné je plánované využití, zručnost i zkušenosti řidiče.

Ve prospěch karavanu (přívěs) hovoří nižší pořizovací cena, která se pohybuje na cca jedné třetině ceny obytného automobilu. V praxi samozřejmě záleží na stupni výbavy, nicméně obecně je rozdíl takto výrazný. I proto je ideální startovní pozicí půjčovna obytných vozů, kde si můžete zapůjčit a vyzkoušet obojí.

Pomineme-li vyšší náklady na pořízení obytného automobilu, nabízí se i celá řada dalších rozdílů.

autodesire.cz_obytnaautapraha_cz_01

Pozor na řidičský průkaz, „béčko“ nemusí stačit

Rozhodnete-li se pro přívěs, neobejdete se bez automobilu se silnějším motorem s větším obsahem motoru. Zároveň si předem zjistěte informace ohledně řidičského oprávnění. Česká legislativa umožňuje řízení soupravy s celkovou maximální hmotností do 3,5 t. Většina běžných aut s přívěsem sice limitu odpovídá, ale problémy mohou nastat v zahraničí, kde se limity liší. Pro přívěs s hmotností nad 750 kg budete potřebovat oprávnění skupiny E.

Tip: Pro svátečního karavanistu je zapůjčení obytného vozu ekonomičtější. Přečtěte si, jaká je cena pronájmu obytného auta.

autodesire.cz_obytnaautapraha_cz_02

Řízení obytného auta je jednodušší, cestování rychlejší

Dalším argumentem hovořící ve prospěch obytného vozu je jednodušší řízení. Manévrování s karavanem je složitější a vyžaduje praxi. Souprava může měřit až 12 metrů, což není příjemné v těsných městských uličkách.

Za zmínku stojí také vyšší maximální rychlost. Na dálnici lze s karavanem uhánět pouze rychlostí 100 km/h, kdežto s obytným autem až 120 km/h. V případě delší trasy ušetříte i několik hodin času.

Určité výhody však přívěsy přeci jen mají – dají se odpojit a odstavit v kempu. Zároveň bývají prostornější než obytné vozy. Pro které řešení se přikloníte vy, záleží na vašich osobních požadavcích a prioritách.

Partner

Auto vrakoviště - databáze vrakovišť online

Bazar ojetých dodávek Gruber

Plechové disky a pneumatiky, i jako vyvážená kompletní kola připravené k obutí.

Vybírejte pneumatiky chytře. Test zimních pneumatik 2019

Reklamu na tomto webu zajišťuje MediaPartner.cz | Kontakt