Když se řekne veterán, představíte si staré auto. A máte jistě pravdu. Uvádí se, že musí být starší víc jak 30 let. Tato definice však není úplně přesná. Jde o automobily staršího data výroby a s historií dostatečně bohatou na to, aby byly zajímavé pro sběratele.

 

FIVA

 

Nejen v České republice existují asociace, které vedou seznam veteránů. Těm také udělují zákonem uznaný status veterána na základě mezinárodně uznávaného technického kodexu FIVA. Rozděluje auta do tříd podle data výroby, přičemž zahrnuje i speciální kategorii vozidel, která dosud, vzhledem k roku vzniku, nedosáhla uznání za veterána, nicméně jsou pro sběratele velice hodnotná. Jedná se především o limitované série či sportovní vozy.

 

Proč získat pro vaše auto status veterána?

 

Možná vám nepřipadá důležité vlastnit pro váš vůz označení veterán, ale vězte, že pokud budete chtít získat průkaz historického vozidla a SPZ, musíte zkrátka z FIVA vycházet. Teď se možná ptáte, proč vlastně mít veteránské doklady a SPZ. Jde o to, že s veteránskými doklady máte určité výhody. Jednak platíte nižší povinné ručení. S tím souvisí i fakt, že pokud dojde k pojistné události, je na vaše auto brán zřetel jako na historické, tudíž i finanční náhrada bývá na jiné úrovni. Veterán dostává povolení jezdit i na místa, která jsou běžně nedostupná z důvodu hlídání emisí.

 

Kroky k získání veteránských dokladů

 

Jak přihlásit veterána? Řekněme, že jste úspěšně zvládli dvoustupňové testování vozu a získali tak pro vaše auto status veterán. Teď už vám jen zbývá uzavřít povinné ručení. V každém kraji existuje jedno registrační místo. Tam se vydáte s žádostí o registraci, s dokladem o testování vozu, se zelenou kartou z pojišťovny a vaší fotografií. To je vše.

 

Při prodeji veterána neriskujte

 

Prodej či nákup historického vozu není to samé jako pořízení potravin v supermarketu. Veteráni na prodej zkrátka tvoří speciální oblast, kdy víc než jindy hraje roli obezřetnost. Určitě neprohloupíte, pokud se svěříte do rukou zkušených odborníků z Classic Cars Bohemia. Pohybují se ve světě veteránů, zabývají se koupí, prodejem i jejich renovací.

Předchozí článekElegance a síla – to je Kia
Další článekBezpečnost na silnicích VB zajišťují retardéry: Zachraňují životy, ale mají i nevýhody

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno